var _gaq = _gaq || []; _gaq.push(['_setAccount', 'UA-25951059-1']); _gaq.push(['_trackPageview']);
(function() { var ga = document.createElement('script'); ga.type = 'text/javascript'; ga.async = true; ga.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://ssl' : 'http://www') + '.google-analytics.com/ga.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s); })();
Az orosz természettudományos akadémia elnökhelyettese, a moszkvai humánökológiai és természetgyógyászati intézet igazgatója, és a WHO szakértőtagja, párbeszédben Johannes Koppensteinerrel.
Yuri Rachmanin már sok éve foglalkozik a víz fizikai szerkezetével és az azzal összefüggő jelenségekkel. A Grander-vízélénkítés pozitív hatását már régóta ismeri.
Intézete immáron hat éve a Grander-technológia kutatásával foglalkozik. Mit tud erről elmondani?
Amikor 1997-ben elkezdtünk foglalkozni Johann Grander technológiájával már mintegy húsz éves tapasztalataink voltak különböző, nem-hagyományos víztechnológiákkal, amelyek esetében a víz szerkezetét megváltoztatják. Ehhez tartoznak a magas- ill. alacsony hőmérsékletű kezelések, kavitációs impulzus, hideg plazmával történő behatás, lézeres kezelés, alacsony- és magasfeszültségű kisülések, elektrokémiai, mágneses, elektromágneses kezelés és még egy pár egyéb. Nem tudjuk, hogyan kezeli Johann Grander a vizet. Egyet azonban bizonyossággal állíthatunk: Az immáron hat éve tartó, mikroorganizmusokon, állatokon és embereken végzett beható vizsgálataink során egyetlen káros hatást sem tudtunk megállapítani. Első vizsgálatainkat mikroorganizmusokon végeztük, mivel ezek gyakran érzékenyen reagálnak a víz szerkezetére. Összesen tizenegy patogén és kvázipatogén, mint pl. a szalmonella, csíracsoportot vizsgáltunk meg. A Grander technológia hatására felgyorsul ezen baktériumok elhalása, amit arra vezetünk vissza, hogy a miliő megváltozott a vízben. Ezen felül erőteljes öntisztulást és mikrobiológiai stabilitást tudtunk megfigyelni. Sok vízmű használ felszíni vizeket az ivóvíz előállítására. Ezek gyakran tartalmaznak minimális mennyiségű szerves kapcsolatokat, amelyek a vízben fel vannak oldva. A klórral történő fertőtlenítés során ún. klórozott szénhidrogének – veszélyes kötések – jönnek létre, mivel ezek öröklött tulajdonságokat károsító, ill. rákkeltő hatások kiinduló forrása lehet. Minket az érdekelt, mi történik, ha olyan vizet kezelünk a Grander- technológiával, amelyről egyértelműen tudjuk, hogy mutagén hatású. Különböző vizek esetében elvégzett számos vizsgálat esetében meg tudtuk állapítani, hogy a Grander információs technológia hatására ez mutagén hatás szignifikánsan csökken.
Milyen kísérleteket végeztek?
Röviddel ezelőtt fejeztük be a szigorúan tudományos elvekkel embereken végzett kísérletsorozatot. A sejtanalízis hagyományos módszereit a legújabb, nem hagyományos elemzési módszerekkel kötöttük össze. Az egyes csoportok különböző ivóvizeket kaptak, és senki sem tudta, éppen milyen vizet iszik. Elsőként azt vettük észre, hogy csupán pár hét leforgása alatt javult a gyomor- és a bélrendszer. Még egyértelműbben mutatkozott meg a pozitív hatás az orr és a száj nyálkahártyáinak kenetein, amelyekkel a sejteket vizsgáljuk.
Az orosz vizsgálatok alátámasztják a Grander technológia pozitív hatásait.
Az orosz Egészségügyi Minisztérium küldötteként Genfbe utazik a WHO ülésére.
Igen, ott lesz az „Ivóvíz minőség ellenőrzésének irányelveit ” kidolgozó munkacsoport záró gyűlése.
Mi, a szakemberek nemzetközi csoportja, minden 10 évben összeülünk, hogy átdolgozzuk ezeket az irányelveket. Alapjában véve az elmúlt tíz év tapasztalatainak kell befolynia az új irányelvekbe.
Benyújt-e új felismeréseket és elképzeléseket?
Igen, van egy-két pontunk, amit szeretnénk bevinni a vitába. Mindenekelőtt arra nyílik lehetőségünk, hogy más országok küldötteit megismertessük tapasztalatainkkal. Ez lényegében az ivóvíz klórral történő fertőtlenítése során képződő szerves klór szénhidrogének rendkívül káros hatása. A kötések egy bizonyos részével kapcsolatban több kutatást fogunk követelni, hogy ezen anyagokra is meghatározhassunk határértékeket és normákat. A több mint húszéves kutatómunka során arra a meggyőződésre jutottunk, hogy a fizikai paramétereket is be kellene vonni a víz minőségi ellenőrzésébe, mivel rendkívül fontos szerepet játszanak az egészség szempontjából. Az ivóvíz bakteriológiai stabilitása nagyon fontos. A vezetékes víz esetében ez nem olyan nehéz, hiszen a felkészítéstől a fogyasztásig tartó időtartam gyakran pár óra és legfeljebb pár nap között ingadozik. A palackozott vizeknél ez azonban már nehezebb. Ez esetben gyakran több hónap, vagy akár egy év, vagy annál is több idő eltelik a palack feltöltése és a fogyasztás között. Itt is érvényes az, hogy a
szabályozásokat át kell dolgozni.