Az uszodaüzemeltetők haszna kézenfekvő:
Egyrészt csökkenthetőek a költségek az alkalmazott klór és egyéb vegyszerek mennyiségének redukálása által. Sokkal nagyobb jelentőségű azonban az a szempont, hogy a legtöbb fürdővendég kellemesen meglepődik, és elégedetten távozik, ami által jelentős “image javulás” érhető el. A törvényes keretek betartásával, és az optimális készülékek kiválasztása által a siker gyakorlatilag előre be van programozva.
A minőségbeli javulást a fürdővendégek általában az alábbiak alapján érzékelik:
– a víz érzete lágy és selymes
– egyértelműen kevesebb a klór miatt égő, piros szem
– a bőr nem szárad ki annyira
– az érzékeny bőrű emberek esetében akár el is tűnhetnek a viszketési panaszok
– általánosan elmondható, hogy az élénkített vízben fürdött ember frissen és ellazultan érzi magát.
Fontanivas szabadtéri fürdő, Ilanz – Svájc
Graubünden a legnagyobb svájci kanton: A “Fehér Aréna” Flims-Laax közelében fekszik Ilanz városa. Az idilli Fontanivas szabadtéri fürdő az erdő mellett terül el. Sport-, úszó-, nem úszó- és egy gyermekmedence, valamint egy óriáscsúszda és röplabdapálya nyújt optimális kikapcsolódási lehetőségeket.
1996/97-ben a létesítményt teljesen felújították és a legmodernebb technológiával látták el. Brigitte Vesti, az Ilanz térségi uszodaközösség jelenlegi elnöke a felújítások megkezdése előtt nagy hangsúlyt fektetett “egy teljesen környezetbarát fürdő” létesítésére. A vízhőmérséklet szabályozására létesített szolárrendszer mellett 2001-ben Grander – berendezéseket telepítettek az egész uszoda ellátására.
Maurus Vinzens úszómester csodálkozik: “A kémiai adalékanyagokon kb. 40 % megspórolható. Az amúgy rendkívül nehézkes tavaszi nagytakarítási munka sokkal rövidebb – még az óriáscsúszdát is sokkal ritkábban kell takarítani, mivel szinte alig van lerakódás.”
“A Grander – technológia beüzemelése csakis pozitív hatásokat gyakorolt uszodánkra és a fürdővendégeink vízminőséggel kapcsolatos visszajelzései kiválóak” összegzi Brigitte Vesti tapasztalatait.
Hotel Pelion **** Tapolca
2006 márciusában a Hotel Pelionba is beépítésre került a Grander vízélénkítés, ami a következő eredményeket hozta:
– a medencevíz minőségének javulása
– vegyszerek felhasználásának csökkentése, ezáltal az algaölő ezáltal az algaölő szert nem kell használni
– gyengébb klóríz és klórszag a csarnokok levegőjében, ami károsítja az ott lévő tárgyakat (pl. 30 db fénycső armatúránk elöregedett és széttörtek, ami a leesésüket is okozhatja, ami balesethez vezethet).
– kevésbé bőr és szemirritáló hatású lett a medencevíz
– a légtérben egyáltalán nem érezni a vegyszerek szagát
– a lágy és selymes víz által nőtt a vendégek komfortérzete és megszűntek az irritáló vegyszerhatások a bőrön
A Grander vízélénkítő beszerelése és az azt megelőző év ugyanazon időszakának az összehasonlítása a vegyszerfelhasználás 10 %-os csökkenését eredményezte.
2006-ban a Grander vízélénkítés beszerelését követően az algenin vegyszer felhasználását teljesen megszüntethettük, míg a beépítést megelőzően a vegyszer használatára mindig szükség volt.
A klór maró hatása tönkretett az előző 3 év alatt 30 db fénycsőarmatúrát, aminek a cseréjét szintén megspórolhatta a Hotel.
A vegyszer megtakarítás anyagi előnyei mellett elmondható, hogy a fürdőzési élményben és komfortfokozatben elért eredmények igencsak vendégcsalogatóként hatnak az idelátogatókra.
Számos pozitív visszajelzés érkezett a fürdővendégektől. A tiszta, klórszagtól mentes levegő és a vegyszer megtakarítások 2006 óta igazolják a műszaki igazgató, Csekő László Úr GRANDER-vízélénkítés beépítése mellett szóló döntését.
Füsseni uszoda – Németország
“Vallási harcok”
A városi főépítész kezdeményezésére és az akkori polgármester – Wengert – támogatásával beépítettek a városi uszodába egy Grander – féle vízélénkítő berendezést.
A megvalósítást megelőzte pár “vallási harc”. Sok olyan felszólaló volt, akik nem tartották sokra a Grander – élénkítést. A “kidobott pénz” még viszonylag ártalmatlan megnyilvánulás volt, amit a vállalkozó szellemű polgármesternek végig kellett hallgatnia, végül azonban elérte célját.
Hubert Kotte úszómesterként 30 éve istápolja a kisgyermekeket az úszástanfolyamon, és a versenycsapatot a füsseni uszodában. Mivel naponta 3 – 5 órát tartózkodik a vízben, elsőként vette észre a különbséget, ami a beépítést követően érzékelhető volt.
“Régebben a klórszag már a pincébe is követett, most teljesen eltűnt” – emlékszik vissza. A versenyszerű úszóknak, akiknek az edzésen szintén órákat kell a vízben tölteni, szintén kimondottan jól jön, hogy nem szenvednek a fájdalmas, begyulladt szemektől, amik az amúgy magas klórtartalmú víz esetében elkerülhetetlenek. Mivel Hubert Kotte elkíséri csapatát egész Németországban, rengeteg uszodát, és az azok közötti különbségeket is ismeri. Véleménye szerint “egy olyan uszoda sincs, amelynek olyan jó lenne a vízminősége, mint a miénknek, amióta a Grander – vízélénkítő készüléket beépítettük.”
Tipco Food – Atrium Atletic -club – Thaiföld
A Grander – Technológia természeti energiákkal működik. Ebbéli minőségében arra törekszik, hogy a víz mesterséges egyensúlyát oly módon tartsa fenn, hogy a szükséges vegyszerek (pH- szabályozók, klór, stb.) mennyiségét a lehetséges minimumra csökkenteni lehessen, és ezzel szemben egy természetes biológiai egyensúly elérésére törekedjen.
Minőségi követelmények
Az egyes uszodák a fürdővíz előkészítésének szempontjából rendkívül eltérő módon üzemelnek, ezért feltétlenül szükséges a Grander – tanácsadó megfelelő rendszeranalízise a helyszíni adottságok felméréséhez. A helyszíni szemle során felmérjük a meglévő állapotot a Grander – Technológia bevetése előtt.
A vízelemzés adatai alapján és az egyes uszodák sajátos adottságainak felmérése után határozzuk meg az alkalmazandó készülék(ek) dimenzióit.
Többéves tapasztalatok segítenek abban, hogyan lehet fokozatosan a Grander – Technológiával összehangolni az uszoda rendszerét, hogy hosszútávon ideális megoldás születhessen – ebben részletes tanácsadás és írásos útmutató segíti az üzemeltetőt.
Ebben központi szerepet játszik a pH-érték pontos beállítása, az alkalmazott klórmennyiség csökkentése, valamint a szükséges mennyiségű friss víz biztosítása.
Nyilvános uszodákban természetesen mindenkor be kell tartani a törvényi előírásokat.
Alkalmazási terület: Privát és nyilvános uszodák